A Debreceni Járási és Nyomozó Ügyészség vádirata szerint az elsőrendű vádlott, O.M. 2017. szeptember 29-én, este ¾ 8 és ¾ 10 között – pontosan nem meghatározható időpontban – 50 – 55 km/h sebességgel közlekedett gépjárművével Tiszacsege felől Újszentmargita irányába. A 3315. sz. úton az aszfalt sima és száraz volt, az éjszakai fényviszonyok mellett azonban ködös időjárás jellemezte az estét, és az út mentén közvilágítás sem volt.
O.M. a tehergépkocsi utasaként szállította a másodrendű vádlottat, D.Cs.K.-t.
A vádlottak a 23-as kilométerszelvényhez érkeztek, amikor O.M. féktávolságon belül észlelte a gyalogost, aki a korlátozott látási viszonyok ellenére láthatósági mellény nélkül tolta kerékpárját, kivilágítatlanul. B.F. Újszentmargita felé, az úttest szélétől csaknem másfél méterre gyalogolt, jobbján a biciklivel. O.M. fékezett, ennek ellenére a jármű jobb oldali részével elütötte a férfit. Az ütközés során letört a gépkocsi jobb visszapillantó tükre és betört a jobb oldali fényszóró is.
A gázolást követően a vádlottak a baleset helyszínén megálltak és a sértett felé indultak, hogy segítséget nyújtsanak neki. A földön fekvő gyalogos „látható sérülései ellenére” azonban közeledtükre „szitkozódott, acsarkodott” nekik, így egymástól függetlenül mindketten visszaültek a gépkocsiba. A két vádlott anélkül hagyta el a helyszínt, hogy elsősegélyben részesítették volna a sértettet, vagy felajánlották volna segítségüket, pedig mindkettőjüknél volt mobiltelefon is.
A baleset során B.F.-nek többek között két nyaki csigolyája és a nyaki gerince is megsérült, a férfi négy végtagjára lebénult. Hogy maradandó fogyatékosságot vagy súlyos egészségromlást szenvedett-e, azt egy későbbi orvosszakértői vizsgálat állapíthatja majd meg - tartalmazza a vádirat.
Az ügyészség szerint O.M. megszegte a KRESZ előírásait. A közlekedési szabályok szerint ugyanis azont túl, hogy a balesetben érintett jármű vezetőjeként azonnal meg kell állni, segítséget kellett volna nyújtania a sérült számára, és minden tőle telhetőt meg kellett volna tennie azért, hogy elhárítsa az esetleges további baleseteket. A KRESZ azt is előírja, hogyha a baleset személyi sérülést okozott, akkor haladéktalanul rendőrt kell hívni és a helyszínt csak akkor szabad elhagyni, ha erre az intézkedő rendőr engedélyt ad – írja a vád.
Az ügyészség ugyanakkor azt is megállapította, hogy magáért a balesetért nem az elsőrendű vádlott felel, a baleset okozásáért büntetőjogi felelősség nem terheli őt.
A balesetről egy korábbi beszámoló:
1. tárgyalás